Ciało obce w oku

Ciało obce w oku. 
Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciałem obcym w oku.

Postępowanie w dużym stopniu zależy od rozmiaru ciała obcego. 
Jeśli jest to duży przedmiot np. ołówek, nożyczki, nóż to należy przyjąć schemat postępowania tak jak przy każdym ciele obcym w ranie.

 1. Nie wyciągaj ciała obcego z oka.
 2. Wezwij pogotowie ratunkowe!!!
 3. W oczekiwaniu na pogotowie zabezpiecz przedmiot, aby nie wypadł z rany. Pozostający przedmiot w ranie jest takim „korkiem”, który ogranicza krwawienie.
 4. Aby zabezpieczyć przedmiot należy wziąć dwa zwykłe bandaże zbliżonych rozmiarów wyciągnąć z opakowania i bez rozwijania przyłożyć po obu stronach przedmiotu i za pomocą plastrów przymocować do skóry tak, aby przedmiot się nie poruszał i nie wypadł.
 5. Drugie zdrowe oko należy zakryć gazikiem ma to na celu ograniczenie ruchu gałek ocznych.
 6. Pozostań z poszkodowanym i nie pozwól mu się ruszać.
 7. Czekaj na ekipę pogotowia.

W przypadku, gdy przedmiot wypadnie z rany nie wkładaj go z powrotem.

Piasek, muszka, paproch w oku – postępowanie.Jeśli ciało obce w oku jest mniejszych rozmiarów np. piasek, muszka, paproch to należy przyjąć następujący schemat

 1. Nie pozwól, aby poszkodowany pocierał oko.
 2. Postaraj się przemyć oko czystą wodą lub solą fizjologiczną ( NaCl 0.9% )celem usunięcia przedmiotu z oka. Można to zrobić za pomocą specjalnego aparatu do płukania oka, który jest dostępny na naszym rynku 
  Warto mieć coś takiego w domu. Sprawdź sobie cenę. 

  Zamiast tego możesz użyć kieliszka lub szklanki napełnionych przegotowana i wystudzona do temperatury pokojowej woda. Zbliż oko do naczynia tak by szczelnie przylegało. Poszkodowany powinien otwierać i zamykać powiekę ( mrugać ).
 3. Jeśli powyższe zabiegi nie zadziałały, rozważ usuniecie ciała obcego. Jeśli istnieje ryzyko, iż drobny przedmiot jest wbity w tkanki oka i nie zdołasz go samodzielnie usunąć, natychmiast zasłoń oczy czystymi opatrunkami, aby ograniczyć ruch gałek ocznych i przewieź chorego do szpitala, najlepiej tam, gdzie jest ostry dyżur okulistyczny.
cialo obce w oku - pierwsza pomoc - aparat do plukania oka

Ciała obcego nie należny usuwać za pomocą chusteczki, gdyż powoduje ona dodatkowe podrażnienie delikatnych tkanek. Użycie (bardzo ostrożne) rogu wilgotnej chustki jest uzasadnione tylko w przypadku, gdy dostrzeżesz ciało obce na brzegu lub po wewnętrznej stronie powieki. Wówczas dodatkowo przemyj oko woda. 
Jeśli mimo usunięcia ciała obcego poszkodowany wciąż skarży się na ból, zgłoś się do okulisty. Nie czekaj, aż przejdzie – może to spowodować powikłania, które leczy się dużo trudniej. 

Źródło: http://www.pierwszapomoc.net.pl