OPATRYWANIE RAN
Mamy wiele rodzajów ran sklasyfikowanych w medycynie. Zarówno jak wiele jest rodzajów ran tak i dużo jest sposobów ich opatrywania. Od tradycyjnego bandaża po różnego rodzaju nowinki techniczne.
Opatrywanie rany.
- Dbamy o własne bezpieczeństwo zakładamy rękawiczki.
- Ranę należy oczyści, zdezynfekować np. za pomocą soli fizjologicznej 0,9%
- Za pomocą gazików osuszamy ranę
- Zakładamy opatrunek…
O to kilka rodzajów materiałów opatrunkowych jakie możemy wykorzystać…
PLASTRY Z OPATRUNKIEM
Plastry z opatrunkiem często uważane są za nie skuteczne, ponieważ w miejscach, które najczęściej ranimy czyli miejsca ruchome takie jak palce, nadgarstki, łokcie, kolana, kostki itp. nie chcą się trzymać na powierzchniach skóry związane jest to z tym, że nieprawidłowo je zakładamy.
Większość osób zakłada je bezpośrednio odcinając tylko odpowiedni kawałek z całej rolki. Plaster pod wpływem ruchu zranionej części ciała odkleja się i odpada.
Wystarczy za pomocą nożyczek ponacinać końcówki plastra (tak jak w załączonym zdjęciu), a poszczególne „nóżki” przyklejamy w różnych kierunkach. Tak zamontowany plaster utrzyma się o wiele dłużej i pozwala na szybki powrót do aktywności również sportowej.
Odcinamy taki fragment plastra z opatrunkiem, aby osłonił ranę.
Nacinamy końcówki plastra
Przyklejamy plaster z opatrunkiem w taki sposób…
UWAGA!
Jeśli osobą poszkodowaną jest dziecko… Warto posiadać plastry przeznaczone dla dzieci. Są to plasterki z postaciami z bajek, zwierząt itp. Takie kolorowe plasterki ułatwiają kontakt z dzieckiem, dziecko chętniej pozwala udzielić sobie pierwszej pomocy, chętniej nosi plaster.
BANDAŻ + GAZIK
Tradycyjny sposób opatrywania ran to wykorzystanie gazika jako materiału osłaniającego i montaż za pomocą bandaża. W pierwszej pomocy bandażujemy za pomocą najprostszego sposobu bandażowania czyli zwykły obwój kolisty. Celem jest zatamowanie krwotoku, więc opatrunek nie musi być ładny ani estetyczny ma spełnić swoją funkcje czyli zatamować krwawienie.
UWAGA!
Jeśli opatrunek przekrwawi to w pierwszej pomocy nie siągamy go tylko należy dołożyć kolejną warstwę opatrunków. Jeśli opatrunek zostanie usunięty zerwiemy tworzący się już strup i powrócimy do sytuacji początkowej.